تامین برق تاسیسات نفت و گاز از نیروگاه‌های خصوصی

ایسنا/خوزستان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب موفق شد برای نخستین‌بار برق مورد نیاز تعدادی از تاسیسات نفت و گاز خود را از طریق عقد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی تأمین کند.

 

غلامرضا نورانی مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان این خبر اظهار کرد: این قرارداد طبق مصوبه هیات وزیران و همچنین ابلاغ وزیر نیرو مبنی بر الزام تامین برق کلیه مشترکین برق با قدرت قراردادی بیش از ۵ مگاوات به یکی از روش‌های خرید انرژی از بازار بورس انرژی، عقد قرارداد دوجانبه با عرضه کنندگان (نیروگاه‌های) خصوصی یا احداث نیروگاه اختصاصی به امضا رسید.

وی افزود: بر این اساس شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به عنوان یکی از ۵ شرکت بهره‌بردار زیر مجموعه مناطق نفتخیز جنوب با طی مراحل مختلف کار و انجام بررسی‌های فنی، اقتصادی، مالی و حقوقی و عقد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی، ۴ مگاوات از برق مورد نیاز تاسیسات خود را تامین کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، نورانی گفت: تامین برق از طریق قراردادهای دوجانبه باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های تامین انرژی الکتریکی (کاهش بیش از ۵۰ درصد) در مقایسه با تامین انرژی الکتریکی از وزارت نیرو با قیمت بازار عمده فروشی خواهد شد.

وی ادامه داد: از مزایای دیگر این قراردادها این است که در صورت پایین بودن میزان برق مصرفی نسبت به قدرت قراردادی، مشترک برق قادر خواهد بود درخواست خود را به وزارت نیرو برای کاهش سقف دیماند قراردادی تا میزان مصرف واقعی خود، ارائه کند. بدین ترتیب هزینه‌های ترانزیت برق و در نتیجه مبلغ صورتحساب برق مصرفی بسیار کاهش می‌یابد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با عقد قرارداد دو جانبه و درخواست کاهش سقف دیماند قراردادی به وزارت نیرو، توانسته است ماهانه در خصوص اشتراک‌های بینک، نرگسی و NGL۱۳۰۰ هزینه انرژی الکتریکی را به نصف و هزینه ترانزیت برق را به یک سوم کاهش دهد که این میزان صرفه‌جویی در شرایط سخت اقتصادی فعلی کار بسیار ارزشمندی است.

نورانی افزود: در حال حاضر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران درصدد است تا این اقدام را برای سایر اشتراک‌های بالای ۵ مگاوات خود انجام داده و از مزایای این روش تامین برق استفاده بیشتری به‌عمل آورد.

وی ضمن تشکر از همکاران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، اظهار امیدواری کرد سایر شرکت‌های بهره‌برداری نفت و گاز تابعه مناطق نفتخیز جنوب از تجربه موفق این شرکت استفاده کرده و هزینه‌های جاری تامین انرژی الکتریکی خود را کاهش دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)