هوای پاک برمی گردد!

هوای پاک می آید!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه در نشست خبری که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، از تصویب برش یک ساله اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت خبر داد و گفت: این برش با چند هدف به ویژه کاهش آلودگی هوا تهیه شده است.

 وی اعلام کرد: در سال ۹۳برنامه جامع راهکارهای کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور را داشتیم. از سال ۹۳تا ۹۴موارد مربوط به نظارت بر حسن اجرای این مصوبه را انجام دادیم و گزارشی را به دولت تقدیم کردیم و نهایتا در دولت بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست و فعالیت دستگاه‌های مختلف تصمیم گرفته شد برش کوتاه مدت برنامه راهکارها را داشته باشیم.

متصدی با بیان این که فعالیت بسیار خوبی در کمیسیون کلانشهرهای کشور انجام شد افزود: هدف این است که در کوتاه مدت وضعیت آلودگی هوا در کلانشهر ها به ویژه تهران کاهش یابد تا شاهد روزهای بیشتری با بهبود کیفیت هوا باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: از ابتدای امسال تا اواسط خردادماه فقط روزهای سالم و پاک داشتیم و هیچ روز آلوده‌ای نداشتیم که این در نوع خود در هوای شهرهای کشورمان بی سابقه بوده است و خوشبختانه شرایط مطلوبی از نظر کیفیت هوا طی می کنیم.

متصدی ادامه داد: از نیمه دوم خردادماه شاهد طوفان های گرد و غباری بودیم که این طوفان ها برون مرزی بودند و منشا آن‌ها عراق سوریه و اردن بود و اگر این طوفان ها نبودند همچنان شاهد هوای سالم بودیم.

وی تاکید کرد: کانون های داخلی گرد و غبار را شناسایی و در خوزستان فعالیت‌های اجرایی را هم شروع کرده‌ایم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تثبیت خاک، کاشت نهال و مدیریت آب را راهکارهای اجرایی در خوزستان عنوان کرد و گفت:‌این برنامه‌ها سبب شده کانون های داخلی ما فعالیت کمتری داشته باشند.

نبود آلودگی هوا ناشی از فعالیت انسانی

متصدی خاطرنشان کرد: از نظر آلاینده هایی که انسان در آنها نقش دارد و تولیدکننده آنهاست تا امروز هیچ روز آلوده‌ای نداشته‌ایم و این در تاریخ آلودگی هوای کشور بی سابقه است.

وی توضیح داد: در شهر تهران و بسیاری کلانشهرهای دیگر از آلاینده هایی که انسان تولید می‌کند مثل منواکسید کربن، ازن، دی اکسید گوگرد مبرا بودیم. از ابتدای سال ۹۵تا امروز هیچ روز آلوده ای به خاطر آلاینده های ناشی از فعالیت انسانی نداشتیم و فقط پدیده گرد و غبار بوده که آن هم مربوط به ورود گرد و غبار از مرزهای خارج از کشور بوده است و حتی در بسیاری از شهرهای جنوبی ما در خوزستان یا لرستان و کردستان کانون های داخلی فعال نبودند و کانون های خارجی فعال بودند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: موضوع آلودگی هوا با توجه به مسائلی که در دولت مطرح است و اهمیتی که دولت به محیط زیست و به ویژه آلودگی هوا می‌دهد رو به بهبود است و آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه آلودگی های ناشی از فعالیت های انسانی و از همه مهم تر بحث بخارات بنزین و بنزن رو به کاهش است.

متصدی گفت: سازمان محیط زیست در 2ماه گذشته قطعنامه ای برای کاهش گرد و غبار در سازمان ملل داشته که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود.

به گفته وی چهار هزار هکتار از کانون های گرد و غبار در جنوب کشور مالچ پاشی و نهال کاری شده است.

متصدی درباره جزییات برش یکساله و مصوبه اخیر دولت توضیح داد: مباحث بسار خوبی مطرح شده که از جمله بیشتر بر حمایت های مالی بانک ها و دستگاه ها از جایگزینی خودروهای فرسوده تاکید شده است. تنها ۲۲هزار میلیارد ریال تسهیلات از جانب بانک های عامل جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است تا تسهیلاتی ارائه کنند که ناوگان حمل و نقل عمومی کشور به ویژه کلانشهرها نوسازی شود.

وی اظهار کرد: خودروسازان و وزارت صنایع موظف شده اند خودروهای تولیدی را با تخفیفاتی به استفاده کنندگان ارائه کنند که این تخفیف باعث می شود بخشی از سود تسهیلات پرداختی جبران شود.

به گفته وی این مصوبه به دو بخش مهم منابع متحرک و ثابت اشاره دارد که در بخش منابع متحرک بخش اجرایی شدن LEZ مطرح شده است و مقرراتش توسط وزارت کشور آماده شده تا اجرایی شود و زمان اجرای آن نیز اول آبان ماه ۱۳۹۵اعلام شده است.

طرح LEZ طرحی است که براساس آن خودروها با توجه به آلودگی آنها در یکی از سه دسته تعیین شده میزان آلودگی قرار می ‌گیرند و برهمین اساس می‌ توانند در ساعت‌ های مشخصی از روز در سطح شهر تردد داشته باشند.

جریمه خودروهای فرسوده

وی افزود: یکی از محدودیت های در نظر گرفته شده در این مصوبه در خصوص خودروهای فرسوده، جریمه شدن آنها است، یعنی خودروی فرسوده ای که در سطح کلان شهرها به ویژه تهران تردد کند، جریمه خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: به طور کلی بندهای این مصوبه دو هفته بعد از ابلاغ اجرایی می شود.

وی گفت: همچنین بر اساس این مصوبه صدور بیمه نامه شخص ثالث منوط به مفاصا حساب تخلفات رانندگی شده است و یکپارچه سازی معاینه فنی خودروها نیز از هفته آینده اجرایی می شود.

ممنوعیت دستگاه های دولتی و نیمه دولتی برای خرید موتورسیکلت

متصدی ادامه داد: در این مصوبه بر ممنوعیت شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری نیز تاکید شده و سازمان های دولتی و نیمه دولتی از خرید این موتورسیکلت ها منع شده اند بنابراین از زمان ابلاغ دیگر اجازه خرید نخواهد داشت.

حذف سوخت کامیون های فرسوده

وی گفت: حذف سهمیه سوخت کامیون های فرسوده موضوعی است که در این مصوبه دیده شده و وزارت نفت باید نسبت به آن اقدام کند.

متصدی ادامه داد: همچنین اگر نهادی بخواهد خودروی سواری و یا ون خریداری کند باید به ازای هر خودرویی که کمتر از 6 لیتر سوخت مصرف می کند یک دستگاه، بین 6 تا 10 لیتر 4 دستگاه و اگر بیش از 10 لیتر مصرف می کند 6 دستگاه را از رده خارج کند.

وی گفت: برای سواری و وانت تولید داخل هم بیشتر از 7 لیتر و کمتر از 10 لیتر مصرف سوخت داشته باشد باید دو دستگاه را از رده خارج کند.

متصدی تاکید کرد: برای اینکه روند خروج افزایش یابد اگر خودرویی پلاک کلان شهرها را داشته باشد در خروج خودروی اسقاطی یک خودرو تخفیف داده می شود، این مصوبه تا پایان شهریور 96 اعتبار دارد.

تامین واگن خودرو

وی گفت: یکی از موضوعات مهم در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی مترو و کمبود واگن است از این رو بحث فاینانس مترو برای تامین واگن مطرح شد که مقرر شد وزارت نفت، کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مدت 3 ماه برنامه فاینانس خرید واگن ها را دنبال کنند.

شناسایی تاکسی های غیر فعال

متصدی افزود: تاکسی های غیر فعال زیادی در شهرها وجود دارد که شاید فقط یک یا دو نفر برای عبور از معابر خاصی از آن استفاده می کنند که وزارت کشور، پلیس راهور و ناجا موظف شدند این تاکسی ها را شناسایی و برای آنها تعیین تکلیف کنند.

خاموش کردن خودروها پشت چراغ قرمز

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خاموش کردن خودروها و عدم کارکردن درجای آنها در این مصوبه دیده شده و مقرر شد پلیس راهور و ناجا نسبت به اجرای آن اقدام کنند که این مورد به ویژه برای مینی بوس ها و کامیون ها تاکید شده البته خودروهای سواری هم باید از آن تبعیت کنند.

توزیع گازوییل کم گوگرد

متصدی گفت: توزیع گازوییل کم گوگرد یعنی زیر 50 ppm نیز دراین مصوبه مطرح شده است ، این بند تا اول آبان ماه باید اجرایی شود و توزیع سوخت دیزل در سراسر کشور مدیریت شود تا با این کار ارتقاء خودروهای دیزلی را نیز داشته باشیم.

اجرای طرح کهاب

وی ادامه داد: یکی از طرح های مهم در راستای کاهش آلودگی هوا کاهش انتشار گازهای بنزین و بنزن در هوا است که قرار است در قالب طرح کهاب (کاهش بخارات بنزین در جایگاه های عرضه) اجرا شود که وزارت نفت مکلف شد تا پایان سال 95 آنرا اجرایی کند.

معاینه فنی موتورخانه ها

متصدی گفت: بر اساس این مصوبه تمام دستگاه های دولتی و نیمه دولتی موظف شدند از موتورخانه های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی خود به طور مداوم معاینه فنی به عمل آورند.

وی افزود: بر این اساس مقرر شد اگر دستگاه ها 6 ماه بعد از ابلاغ این مصوبه موتورخانه های خود را مورد معاینه فنی قرار ندهند با توجه به دستورالعمل وزارت نفت ، گاز آنها قطع خواهد شد.

تعیین تکلیف تعطیلی‌های زمستانه در کمتر از ۳ماه آینده

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از زمستان سال گذشته بحث‌هایی مطرح شد که در ماه هایی که بیشترین میزان آلودگی هوا را داریم بتوانیم مثلا تعطیلی مدارس را داشته باشیم. بر اساس این مصوبه سازمان محیط زیست مسئولیت پیدا کرده تا ۳ماه آینده با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم نسبت به ساماندهی تعطیلات اقدام بکند که چون فعالیت‌های اجرایی آن را از زمستان سال گذشته شروع کرده ایم، امیدواریم زودتر از ۳ماه به نتیجه برسیم.

استاندارد بودن تاسیسات ساخت و ساز

متصدی افزود: تاسیساتی که برای ساخت و سازها (راهسازی، ساختمان سازی) در شهرها به ویژه کلان شهرها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند ژنراتورها استاندارد نیستند بنابراین ساماندهی آنها باید با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و استاندارد ملی انجام شود.

تدوین لایحه برخورد با فعالیت های مجرمانه محیط زیستی

وی گفت: لایحه برخورد با فعالیت های مجرمانه نسبت به محیط زیست به ویژه هوا باید تدوین شود که قرار است دو ماه بعد از ابلاغ مصوبه صورت گیرد.

اصلاح آیین نامه ارزیابی اثرات زیست محیطی

متصدی اظهار کرد: آیین نامه ارزیابی اثرات زیست محیطی در دولت تهیه و برای تصویب به مجلس نهم تقدیم شده بود اما به رغم کار 2 سال و نیم کار و گذراندن کمیسیون های تخصصی و رسیدن به صحن علنی، کلیات آن از سوی نمایندگان رد و آیین نامه تصویب نشد و اکنون این آیین نامه اصلاح شده و امیدواریم بار دیگر آن را در مسیر تصویب قرار دهیم.

وی افزود: آیین نامه موجود پاسخگوی نیازهای محیط زیستی کشور نبود از این رو دولت اصلاحیه ای روی آن انجام داد و بسیاری از مشکلات برطرف شد، در این اصلاحیه بخش مهمی ذکر شده است و آن تاکید بر رشد اقتصادی و توسعه ای کشور و کاهش میزان زمان برای تصویب پروژه هایی است که نیازمند ارزیابی زیست محیطی هستند.

متصدی ادامه داد: بر این اساس 20 مورد از پروژه ها از جمله نیروگاه ها، کارخانه های کمپوست، جمع آوری فاضلاب، کشتارگاه ها، دامپروری ها و مجتمع های کشت و صنعت برای ارزیابی زیست محیطی به استان ها ارجاع داده شد که با این کار روند بررسی با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

عدم آغاز پروژه ها بدون داشتن ارزیابی زیست محیطی

وی گفت: در چند سال گذشته تعداد زیادی از پروژه های فاقد ارزیابی زیست محیطی عملیات اجرایی خود را آغاز کردند که برخی از آنها پیشرفت های زیادی داشته اند و در واقع به گونه ای دور ریختن پول بیت المال است.

متصدی افزود: اکنون عملیات اجرایی 157 پروژه مانند پروژه انتقال آب سبزکوه، سد سفارود و سد خرسان که ارزیابی زیست محیطی نداشتند و به معضلی برای کشور تبدیل شده اند، آغاز شده که بر این اساس مقرر شد تا زمانی که ارزیابی زیست محیطی دریافت نکرده اند، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ردیف اعتباری برای آنها درنظر نگیرد.

مشکل گرد و غبار قابل حل اما زمان‌بر است

متصدی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گرد و غبارهای اخیر توضیح داد: در گذشته بارها این را شنیده ایم که معضل گرد و غبار غیرقابل حل است. ما اعلام می کنیم این موضوع قابل حل اما زمان بر است و ما هم فعالیت هایمان را شروع کرده ایم و کانون ها را شناسایی کرده ایم.

وی با بیان این که در سال های گذشته حتی حاضر نبودیم صورت مساله را بفهمیم گفت: گرد و غبار ناشی از دو پدیده است. یکی باد و دیگری بارگیری باد از زمین هایی که می توانند گرد و غبار را وارد سیستم ما بکنند. در یکی دو سال گذشته برای چند فعالیت تلاش عمده ای کردیم. کانون هارا شناسایی  و در کانون های خوزستان فعالیت های اجرایی را شروع کرده ایم. در سال ۹۳ پنجاه سنسور PM2.5 در کشور نصب کرده ایم که تا قبل از سال ۹۲تعداد سنسورهای PM2.5 در شهرهای ما این قدر نبود.

منبع: وب سایت سازمان محیط زیست