حدود 140 میلیارد مترمکعب آب های زیرزمینی در چهار دهه مصرف شد

حدود 140 میلیارد متر مکعب آب های زیر زمینی در چهار دهه مصرف شد.

 یزد - ایرنا - معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در چهار دهه اخیر بسیاری از منابع آبی کشور به ویژه زیرزمینی مصرف شده است، گفت: در این مدت 135 تا 140 میلیارد مترمکعب منابع آب های زیرزمینی استفاده شد که در واقع به همین میزان با کمبود مواجه هستیم.

عباس سروش روز چهارشنبه در حاشیه هفتمین اجلاس ملی مدیریت منابع ایران در یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: وضعیت منابع آبی کشور و این استان نیاز به توجه ویژه دارد و تنها راه جبران کمبودها، پرهیز از مصرف بی رویه است که این امر به معنای کم مصرف کردن نیست. 
وی اظهار داشت: باید قبول کنیم کشور ایران در شرایط اقلیمی نیمه خشک و خشک زمین قرار دارد، و این اقلیم الزام خاص خود را دارد در تمام مصارف اعم از شرب، کشاورزی و صنعتی و به ویژه کشاورزی باید مدیریت کنترل مصرف آب رعایت شود. 
سروش ادامه داد: نباید از آب برای شست و شوی حیاط منزل، کوچه و ... استفاده کرد این موضوعی است که متاسفانه در برخی شهرهای کشور دیده می شود. 
وی استفاده از پساب در آبیاری فضای شهری را از دیگر راهکار جبران کمبود آب در کشور عنوان کرد و یادآور شد: زمانی آبیاری کنیم که کمترین میزان تبخیر وجود داشته باشد. 
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: آمار نشان می دهد در 50 سال اخیر 1.7 تا 2 درجه سلسیوس ، متوسط دمای هوای کشور افزایش یافت و این امر مزید بر تبخیر زیاد است. 
به گفته سروش همچنین در این مدت متوسط بارندگی کشور از 250 میلی متر به 220 میلی متر کاهش یافت. 
وی خاطر نشان کرد: نیاکان و پدران ما ثابت کرده اند باید با سازگار کردن خود با شرایط اقلیمی باید از این دوران بحران عبور کنیم. 
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا بیان کرد: مصرف آب در برخی شهرها از حد استاندارد لازم بالاتر است و در مصرف خانگی با استانداردهای جهانی نیز فاصله داریم. 
معاون وزیر نیرو در امور آب در مورد تعرضات متعدد ( 22مورد) به خط انتقالی آب کوهرنگ در شرق اصفهان به یزد گفت: جلسات متعددی در وزارت نیرو و کشور برگزار شد، نیروی انتظامی قبول کرد، حفاظت خط انتقال آب به یزد را برعهده بگیرد. 
معاون وزیر نیرو در امور آب در اجلاس یادشده گفته بود که طرح‌ های انتقال آب بین حوضه‌ای که سال‌های گذشته اجرا شد، استان‌ها را به لحاظ آبی به یکدیگر وابسته کرد و همین امر پیچیدگی مدیریت منابع آب را در کشور دوچندان کرده است. 
سروش افزود: امروز شاید نیازمند این باشیم، برخی مزارع کشاورزی را به مراکز تولید انرژی خورشیدی یا سایر انرژی‌های تجدید پذیر تبدیل کنیم. 
وی اظهار داشت: باید آب پایدار موردنیاز برای حفظ نیاز حیاتی شرب و بهداشت مردم و حفاظت از اکوسیستم‌های هر استان را از طریق سرمایه‌گذاری در بخش انرژی یا سایر بخش‌ها در استان‌های تأمین‌کننده آب تضمین کنیم. 
اجلاس ملی مدیریت منابع آب ایران از امروز به مدت 2 روز در یزد ادامه دارد که در آن افزون بر 500 نفر از استادان، دانشجویان و کارشناسان دستگاه ‌های مرتبط با حوزه آب کشور حضور دارند. 
500 مقاله به دبیرخانه اجلاس ارسال شده که 472 مورد توسط هیات داوران پذیرفته شد،از این تعداد 72 مورد سخنرانی و مابقی پوستر خواهد بود. 
پایداری اکوسیستم‌های آبی با نگاهی ویژه به سفره‌های آب زیرزمینی ، برنامه‌ریزی و مدیریت جامع و به‌هم‌پیوسته منابع آب سطحی و زیرزمینی در حوضه‌های آبریز، تجزیه‌وتحلیل مؤلفه‌های چرخه هیدرولوژیک با نیازهای اکولوژیک در حوضه آبریز از جمله محور مقاله‌های ارائه‌شده است. 

منبع:سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی