۳ مزیت اصلی گازسوزکردن خودروهای عمومی چیست؟

تهران- ایرنا- مدیر طرح‌های سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به تبدیل رایگان ۴۹ هزار خودروی عمومی، گفت: دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی علاوه بر کاهش ۷۰ درصدی هزینه سوخت، تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور دارد و در حفظ محیط زیست نیز موثر است.

 

«محمد حسین باقری» امروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه سامانه ثبت نام برای تبدیل رایگان خودروهای عمومی به طور کامل بر بستر اینترنت فعال است و نیازی به مراجعه حضوری در هیچ بخشی ندارد، ‌ افزود: از همین رو با وجود تعطیلی برخی مشاغل با توجه به محدودیت‌های کرونایی اما افراد می‌توانند با مراجعه به سایت https://gcr.niopdc.ir برای گازسوز کردن خودرو خود اقدام کنند.

بررسی های ایرنا نیز نشان می‌دهد کارگاه‌های تبدیل خودرو نیز جزو مشاغل خدماتی به شمار می‌روند و از همین رو تعطیلی ندارند و  پیمانکاران فعال هستند و افراد با ثبت نام و دریافت نوبت گازسوز کردن خودرو می‌توانند در تاریخ اعلام شده به کارگاه مورد نظر مراجعه کرده و خودروی خود را تحویل دهند تا پس از انجام کار آن راتحویل بگیرند.  نکته مهم این است که در این کارگاه‌ها تراکم جمعیت وجود ندارد و دو یا سه نفر متخصص مشغول هستند.  

مدیر طرح سی. ان. جی،  با بیان اینکه هر تعداد ثبت نام در سامانه انجام شود امکان تبدیل نیز وجود دارد، ‌ تاکید کرد:‌ تعداد خودروهای تبدیلی به استقبال مالکان خودروهای عمومی بستگی دارد تا از این شرایط استفاده کنند.

به گفته باقری، با استفاده از این طرح علاوه بر اینکه خودرو دوگانه سوز می‌شود، ‌ همچنین هزینه سوخت نیز حداقل تا ۷۰ درصد پایین می‌آید.

وی افزود: اغلب خودروهای حمل‌ونقل عمومی مانند وانت‌بارها، خودروهای پرمصرف هستند، بنابراین استفاده از سی‌ان‌جی به جای بنزین می‌تواند در کاهش بار مالی تأمین سوخت مؤثر باشد.

مدیر طرح سی‌ان‌جی با تأکید بر اینکه قیمت سی‌ان‌جی هم‌اکنون به ازای هر مترمکعب ۴۵۳ تومان است، تأکید کرد: این در شرایطی است که بنزین یارانه‌ای برای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز ۳ هزار تومان است.

باقری افزود: این اعداد حکایت از اختلاف قیمت معناداری بین این دو سوخت دارد، حتی اگر بنزین سهمیه‌ای کفایت کند نیز باز هم به ازای هر لیتر هزار تومن اختلاف قیمت وجود دارد.

وی گفت: این اختلاف در مقایسه با بنزین آزاد ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و با توجه به اینکه این خودروها کارکرد بالایی دارند، تبدیل سوخت از بنزین به سی‌ان‌جی می‌تواند در اقتصاد آن‌ها تأثیرگذار باشد.

مدیر طرح سی‌ان‌جی تأکید کرد: از همین رو اگر بنزین یارانه‌ای در این خودروها جایگزین سی‌ان‌جی شود، تا ۶۰ درصد و اگر بنزین آزاد را با سی‌ان‌جی جایگزین کنند تا ۸۰ درصد در هزینه‌های سوخت خود صرفه‌جویی خواهند داشت.

وی تاکید کرد:‌ علاوه بر کاهش هزینه سوخت و کمک به معیشت خانوارها، ‌همچنین استفاده از سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها در اقتصاد کلان نیز نقش موثری دارد و محیط زیست را نیز حفظ می کند.

به گفته باقری تا کنون ۱۸۲ هزار خودرو در سامانه ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۸۰ هزار خودرو مشمول طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی هستند.

وی ادامه داد: تا امروز نیز ۴۹ هزار خودرو تبدیل شده و ۱۹ هزار خودرو نیز در نوبت تبدیل است. همچنین ۱۲ هزار و ۷۰۰  خودرو هنوز کارگاه را انتخاب نکردند.

به گزارش ایرنا، تبدیل رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی شامل وانت‌بار، تاکسی و ون از پارسال آغاز شده است که در صورت انجام این کار تا ۱۰ میلیون مترمکعب به مصرف سی‌ان‌جی کشور اضافه می‌شود.

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)