سبقت ترکیه از ایران در حوزه انرژی های بادی

سبقت ترکیه از ایران در حوزه انرژی های بادی

رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران با بیان اینکه نتیجه ارزیابی‌ها در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا به امروز اصلا مطلوب نیست.

دکتر هاشم اورعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود:  ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور 75 هزار مگاوات است که از این میزان تنها حدود 130 مگاوات شامل انرژی بادی بوده و سهم انرژی خورشیدی نیز کمتر و نزدیک به صفر است. در واقع علیرغم وجود ظرفیت‌های قابل توجه بویژه در حوزه انرژی بادی و خورشیدی در کشور، متاسفانه میزان استفاده از آنها اصلا رضایت‌بخش نبوده و بسیار کم است.اورعی اضافه کرد: ترکیه که دارای مساحت و اقلیم قابل مقایسه با کشور ماست و تقریبا توسعه صنعت انرژی بادی را با کشور ما آغاز کرده، امروز پنج هزار و 300 مگاوات نیروگاه بادی در حال بهره‌برداری دارد.وی با بیان اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدامات بسیار گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرده‌اند، اظهار کرد: دبی، ابوظبی و عربستان صعودی در حال راه‌اندازی شهرهایی هستند که تمام انرژی مصرفی آنها از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: طبیعی است که کشورهایی همچون آلمان و دانمارک از این انرژی‌ها استفاده کنند، اما سال گذشته در کشور اتیوپی 230 مگاوات نیروگاه بادی نصب شده است، در حالی که میزان منصوبه کشور ما نصف این عدد است.

از کاغذ و مجوز برق تولید نمی‌شود

وی ادامه داد: ارزیابی‌ها در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا به امروز اصلا مطلوب نیست، اما کاغذبازی و صدور مجوز در این حوزه بسیار است که از هیچ کدام از آنها برق تولید نمی‌شود.اورعی بیان کرد: وزرات نیرو اعتقاد به استفاده از انرژی تجدیدپذیر داشته و نسبت به این مهم دغدغه دارد، پس مشکل به وزارت نیرو ختم نمی‌شود و دو مشکل در این خصوص وجود دارد. وزارت نیرو به تمامی مسائل مربوط به نیروگاه بادی و خورشیدی واقف نیست و این مسئله را فقط فنی و مهندسی می‌بیند چراکه این تفکر وزارتخانه است، در صورتی که این موضوع قبل از فنی بودن اقتصادی است، اما متاسفانه وزارت نیرو صورت مسئله را نمی‌داند.

رئیس انجمن انرژی بادی ایران اضافه کرد: وزارت نیرو کارهای بیرون را نمی‌داند و ثانیا از توان و قدرت کافی برخوردار نیست. اگر مسائل محیط زیستی و فرهنگی در کشور مهمتر قلمداد شود، فشار مطالبات عمومی بر روی این نهادها بیشتر می‌شود که در حال حاضر این فشار وجود ندارد.

مافیای خودرو کار خود را بلد است

وی ادامه داد: از وقتی به خاطر داریم مرتبا اعلام می‌شود که فلان خودرو آلودگی ایجاد کرده و دودزاست پس آن خودرو را نمره‌گذاری نکنیم، اما مافیای خودرو کار خود را بلد است چون زور صنعت خودرو از زور سازمان محیط زیست ما بیشتر است.وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه استان موفق در زمینه بهره‌مندی از انرژی بادی در کشور وجود ندارد، با اشاره به برخی برنامه‌های انجمن انرژی بادی گفت: این انجمن با مشارکت وزیر نیرو تاسیس شده و سه سال از عمر آن می‌گذرد. برگزاری کنفرانس‌های سالیانه از اقداماتی است که طی آن مسئولان وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و نهادهای مختلف حضور به هم رسانده و با این مهم آشنا می‌شوند، آنها همچنین نسبت به اقدامات و وظایف خود در این زمینه مورد سوال قرار می گیرند. وی با بیان اینکه سیستم این آمادگی را ندارد که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کند و آنرا توسعه دهد، گفت: در این سه سال اقدامات بلندمدت در نظر گرفته شده، اما چند سال طول می‌کشد تا آنچه که کاشته شده سبز شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا