آغاز فعالیت بزرگترین نیروگاه خورشیدی آبی شناور جهان

یک مزرعه خورشیدی شناور که مساحت آن معادل حدود ۷۰ زمین فوتبال است، تولید برق را در تایلند آغاز کرد.

 به گزارش ایسنا، سازمان تولید برق دولتی تایلند اعلام کرد این مزرعه خورشیدی در محدوده سیریندهورن در حدود ۶۶۰ کیلومتری شرق شهر بانکوک، پایتخت تایلند قرار دارد و بزرگترین سیستم هیبریدی خورشیدی شناور-آبی جهان است که دو روش تولید برق را ترکیب کرده است. ۱۴۵ هزار پنل خورشیدی در روز نیرو تولید کرده و سه توربین در شب از جریان آب نیرو تولید می کنند.

این مزرعه خورشیدی ۳۴ میلیون دلاری در ۳۱ اکتبر به شبکه نیروی تایلند متصل شد و نخستین پروژه از ۱۶ پروژه برنامه ریزی شده در محدوده سیریندهورن است که جمعا ۲.۷ گیگاوات نیرو تولید می کنند. این پروژه ها در راستای حرکت تایلند به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر به منظور کاهش اتکا به گاز طبیعی دنبال می شوند. در حال حاضر گاز طبیعی بزرگترین منبع تولید برق در این کشور است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نخست وزیر تایلند در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد که ماه میلادی جاری برگزار شد، اعلام کرد این کشور تا سال ۲۰۵۰ به سطح کربن خنثی خواهد رسید. تایلند برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و رساندن آنها به صفر تا سال ۲۰۶۵ هدف گذاری کرده است. گاز طبیعی منبع تولید حدود دو سوم از برق تایلند در سال گذشته بود در حالی که سهم برق آبی، خورشیدی و بادی کمتر از ۱۰ درصد بود.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)